Majowe przymrozki. Zimna Zośka i 3 Zimni Ogrodnicy – co, gdzie i kiedy?
Wśród ludzi związanych z pielęgnacją i sadzeniem roślin od lat istnieje zasada, że dopiero gdy minie Zimnej Zośki można bez obaw rozpoczynać pracę w ogrodzie. Obserwacje są słuszne, zazwyczaj przymrozki na samym początku maja, to już ostatnie podrygi przemijającej zimy. Skąd wzięło się przekonanie, że Zimna Zośka i trzej Zimni Ogrodnicy to wyznaczniki początków wiosny? Skąd się bierze nazwa Zimna Zośka i skąd Zimni Ogrodnicy? Dlaczego zjawisku nadano właśnie taką nazwę?
Jak, gdzie i kiedy powstają zimowe przymrozki?
W pierwszych dwóch tygodniach maja w Europie Środkowej można zaobserwować bardzo ciekawe zjawisko klimatyczne. Do atmosfery przedostaje się ogromna masa zimnego arktycznego powietrza, która obniża wyczuwalną temperaturę. Niekiedy, spadki temperatury mogą wynosić nawet kilkanaście stopni w ciągu kilku dni. Co ciekawe, ta sytuacja powtarza się co roku w tym samym okresie. Stacje meteorologiczne i Uniwersytety poświęciły sporo czasu na zbadanie tego zjawiska, niestety nie wyjaśniono co jest powodem jego występowania. Patrząc wstecz w ubiegłym, Zimna Zofia i Trzej Zimni Ogrodnicy w 2020 roku byli niespodziewanie łagodni. Początek maja był pochmurny i wietrzny, temperatury nie przekroczyły 14 stopni Celsjusza, 12, 13 oraz 14 maja było deszczowo i wietrznie. Interesujące jest to, że 15 maja był dość ciepłym dniem z delikatnym wiatrem. Od 16 maja temperatura wzrastała aby 18-tego osiągnąć 19 stopni Celsjusza.
Skąd się wzięła Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy Majowi?
Zjawisko zostało zauważone przez naszych przodków, którzy obserwując przyrodę próbowali oszacować, kiedy najlepiej rozpocząć siew roślin. Ustalili, że najdotkliwsze przymrozki wiosenne dotykają ich 12, 13, 14 oraz 15 maja. Nadali im więc nazwy zaczerpnięte z kalendarza obrządkowego.
Ogrodnik Pankracy, Serwacy i Bonifacy
Kolejno 12, 13 i 14 maja swoje święto obchodzą trzej święci, Święty Pankracy, Serwacy i Bonifacy. Nadano im nazwę Zimnych Ogrodników. W naszej kulturze wciąż istnieje sporo związanych z Nimi przysłów, np. „Pankracy, Serwacy i Bonifacy chłodem się znaczą i zwykle płaczą”, „Pankracy, Serwacy, Bonifacy: źli na ogród chłopacy”, czy też „Pankracy, Serwacy i Bonifacy dla drzew wielcy niedobracy”.
Na samym końcu, 15 maja obchodzi się dzień świętej Zofii, inaczej nazywanej Zimną Zośką. Według przesądów, od temperatury w dniu Zimnej Zośki zależeć będzie cały rok. Obecność licznych porzekadeł tylko potwierdza tę tezę, znane są między innymi takie przysłowia na Zimną Zośkę jak: „Za świętą Zofiją pola w kłos wybiją” oraz ,,Święta Zofija kłosy rozwija”. To ona dyktuje harmonogram prac w ogrodzie.
Co ciekawe nie tylko Polacy znają Zimną Zośkę i Zimnych Ogrodników. Za naszą zachodnią granicą chłodne majowe dni, podczas których występują wiosenne przymrozki nazywa się ‘Eisheiligen’. Do grona świętych Zofii, Pankracego, Serwacego i Bonifacego, Niemcy dołączyli świętego Mamerta, który swój dzień ma 11 maja. Francja obchodzi ‘Saints de glace’ 11, 12 i 13 maja. Wszystkich łączy jedno, zgodnie twierdzą, że dopiero po 15 maja można sadzić rośliny ciepłolubne, ponieważ ryzyko przymrozku znacznie spada. Zostało to potwierdzone licznymi badaniami oraz obserwacjami. Jak można zauważyć mądrość ludowa bardzo często potwierdza się w codziennym życiu.
Przymrozki majowe – jak się przed Nimi bronić?
Oczywiście po latach wypracowano kilka sposobów na to jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem. Razem z postępem technologicznym nastąpił postęp rolniczy. Odkryto, że przykrycie czy też okrycie krzewów, drzewek oraz kwiatów i warzyw bardzo dobrze je zabezpiecza.
Do tego celu najlepiej użyć wiosennej Agrowłókniny z technologią Agro Marina TM – to agrowłóknina z innowacyjną technologią, dzięki której zaraz po zastosowaniu przepuszcza wodę do gruntu. To skuteczna ochrona roślin przed przymrozkami, która zaczyna chronić rośliny bezpośrednio po nałożeniu, dodatkowo pomaga im rosnąć. Technologia Agro Marina kontroluje przepływ temperatur i wilgotności pod przykryciem. Jest to niespotykane wśród innych Agrowłóknin. Zabezpieczają rośliny jednak nie monitorują ich temperatur i trzeba pamiętać o tym, aby je od czasu do na chwilę zdjąć pozwalając rośliną pooddychać. Agrowłóknina wiosenna z technologią Agro MarinaTM nie tylko zapewnia doskonałą przepuszczalność wody, to także ochrona roślin przed przymrozkami, nadmiernym słońcem, porywistym wiatrem, gradobiciem oraz owadami. Jest to prawdziwy niezbędnik dla Twojego ogrodu.
Gdzie szukać dobrej Agrowłókniny
O Agrowłókniny z technologią Agro MarinaTM warto się pytać w dobrych sklepach ogrodniczych.