PL EN
Agrimpex Aktualności Z natury do natury – produkty z serii BIO w gospodarstwie Jagodowe Marzenie

W obliczu coraz większych wyzwań środowiskowych oczywiste jest, że ochrona naszej planety wymaga podjęcia konkretnych działań. Biorąc to pod uwagę oraz odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne rozwiązania ze strony naszych Klientów – powstała seria produktów BIO. Poprzez produkty z serii BIO dążymy do wspierania zrównoważonego rozwoju, oferując rozwiązania, które nie tylko gwarantują efektywność i skuteczność upraw, ale również pełną harmonię z zasadami ekologii. 

Aby dokładnie zbadać skuteczność produktów z serii BIO w rzeczywistych warunkach, zdecydowaliśmy się przeprowadzić doświadczenie w gospodarstwie Jagodowe marzenie. Jego celem jest ukazanie wartości biodegradowalnych produktów oraz sprawdzenie, jak ewoluują one z upływem czasu, integrując się z naturalnym środowiskiem, w którym są stosowane. 

Produkty z serii BIO, które poddane zostały obserwacjom:

Innowacyjne rozwiązanie dla ogrodów. Wykonana z owczej wełny ściółka, nie tylko wspomaga zdrowy rozwój roślin, ale także utrudnia przemieszczanie się ślimaków do nasadzeń. Biowełna ściółkująca jest przyjazna dla środowiska, biodegradowalna i doskonale komponuje się z otoczeniem. Dzięki wykorzystaniu naturalnych surowców, takich jak wełna owcza stanowi rozwiązanie dla ogrodników, którzy chcą dbać o swoje rośliny w ekologiczny sposób. 

Nowość na rynku ogrodniczym. To ściółka wykonana w całości z konopi siewnej. Rośliny zostały poddane procesowi igłowania. Włóknina konopna używana do ściółkowania ma wiele zalet, takich jak biodegradowalność, zdolność do zatrzymywania wilgoci w glebie, hamowanie wzrostu chwastów i zapobieganie erozji. To również przyjazna dla środowiska alternatywa dla tradycyjnych materiałów ściółkujących. Produkt zachowuje swoje właściwości przez około 3 lata (może być krócej lub dłużej w zależności od rodzaju gleby i warunków atmosferycznych).  

Ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych Agrowłóknin. Wykonana z materiałów PLA. Jej rozkład następuje po około pięciu latach (czas ten może być dłuższy w zależności od rodzaju gleby i warunków atmosferycznych). Podlegając procesowi biodegradacji, biowłóknina stopniowo przekształca się w naturalny hummus, nie pozostawiając toksycznych substancji w ziemi. Jest przyjazna dla środowiska, pomaga w zatrzymywaniu wilgoci w glebie i pełni rolę ochrony roślin przed chwastami. To trwałe i ekologiczne rozwiązanie do ściółkowania, wspierające zdrową równowagę w ogrodzie. 

Ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych folii PE. Produkt wykonano z naturalnych materiałów między innymi ze skrobi kukurydzianej. Po użyciu foli należy przemieszać ją z glebą. Całkowity rozkład foli następuje maksymalnie do dwóch lat – w zależności od rodzaju gleby (na glebach ciężkich proces ten postępuje znacznie szybciej niż na glebach lekkich). To przyjazne dla środowiska rozwiązanie, które nie pozostawia mikroplastików w glebie, pomaga zatrzymać wilgoć, a także chroni rośliny przed chwastami. 

Powyższe okrycia zostały przytwierdzone do gleby za pomocą drewnianych szpilek*, które również stanowią produkt z serii BIO. Narzędzia te zaprojektowano z myślą o łatwym mocowaniu materiałów ściółkujących. Ergonomiczny kształt szpilek ułatwia wbijanie ich w glebę, a wykorzystanie drewna sprawia, że są łatwo biodegradowalne po pewnym czasie. Szpilki skutecznie mocują materiał do ściółkowania na miejscu. Szpilki drewniane do mocowania tkanin ściółkujących są praktycznym i ekologicznym rozwiązaniem dla ogrodów.

* W niektórych miejscach zamiast szerokich drewnianych szpilek zdecydowaliśmy się użyć cieńszych, metalowych zabezpieczeń. Możemy w ten sposób zobaczyć, jak drewniane szpilki wypadają w porównaniu do innych rodzajów mocowań. 

Rozłożenie okryć z serii BIO na plantacji – koniec września 2023 roku

Produkty z serii BIO rozłożone zostały w certyfikowanym gospodarstwie “Jagodowe Marzenie” zajmującym się ekologiczną produkcją owoców, pod koniec września 2023 roku. Do doświadczenia wybrano plantacje różnych gatunków w tym borówki, pigwy, jagody kamczackiej oraz porzeczki.

Przygotowanie plantacji oraz okryć przed rozłożeniem

Wygląd okryć BIO tuż po rozłożeniu

BIOWEŁNA
BIO HEMP COVER
BIOWŁÓKNINA
FOLIA BIODEGRADOWALNA

Pierwsza wizyta w gospodarstwie – 1.03.2024

Pierwsza po rozłożeniu okryć wizyta w gospodarstwie miała miejsce 1 marca 2024 roku. Dała nam ona początkowy wgląd w to, jak produkty z serii BIO adaptują się i współgrają z naturalnym środowiskiem po upływie około 5 miesięcy. Jakie zmiany zauważono po tym czasie? 

BIOwełna ściółkująca

Biowełna ściółkująca to materiał, wokół którego zadziało się najwięcej. Mimo że nie zmienił on znacznie swojego wyglądu i zachował puszystość, to w wielu miejscach zaczął przerastać drobną trawą. Jej korzenie znajdują się dosyć głęboko w glebie i ciężko je wyrwać, z użyciem siły jest to jednak wykonalne. Te obserwacje wskazują, że biowełna ściółkująca może ulec biodegradacji najszybciej spośród wszystkich testowanych materiałów. 

BIO Hemp Cover

Sporą zmianę zanotowano również w przypadku Bio Hemp cover. W pierwszej kolejności w oczy rzuca się zmiana struktury. Materiał stał się znacznie sztywniejszy oraz gładszy w dotyku (stracił sporo ze swojej puszystości). Zauważono również, że rozłożył się i wrósł w glebę (bardzo ciężko jest go podnieść). Mimo minimalnego przerastania w niektórych miejscach skutecznie ogranicza rozwój chwastów i wykazuje dużą wytrzymałość. Na podstawie tych obserwacji wysnuto wniosek, że odpowiednim działaniem jest zalanie materiału wodą tuż po położeniu. Dzięki temu doskonale złączy się on z glebą, a jego działanie będzie silniejsze. 

BIOwłóknina

Po obserwacji Biowłókniny nie zanotowano istotnych różnic. Materiał ten skutecznie blokuje chwasty, zachowuje strukturę i nie ulega uszkodzeniom nawet pod wpływem silnych wiatrów panujących w gospodarstwie, jedynie lekko unosi się na łączeniach. Aby zniwelować te ruchy, warto rozważyć obciążenie brzegów.  

Po kilku miesiącach zmianie nie uległ również wygląd i struktura folii biodegradowalnej. 

Pozytywnie ocenione zostały drewniane szerokie szpilki. Bardzo mocno przytrzymują one materiał nie powodując wyraźnych uszkodzeń w jego strukturze (w przeciwieństwie do cienkich szpilek, które w niektórych miejscach nie utrzymały materiału odpowiednio, prowadząc do jego rozerwania).

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Aby dokładnie monitorować postępy i interakcje pomiędzy produktami z serii BIO, a otoczeniem planujemy przeprowadzić kilka kolejnych wizytacji w ciągu sezonu. Podsumowanie doświadczenia nastąpi wraz ze zbiorami, pod koniec sezonu. Na tym jednak nie koniec, będziemy bowiem obserwować, jak rozłożone materiały zachowywać się będą na przestrzeni kilku kolejnych sezonów. 

Oczekujemy, że nasze obserwacje przyczynią się do lepszego zrozumienia procesów biodegradacji w środowisku i zainspirują nas do tworzenia kolejnych innowacyjnych produktów z serii BIO. Zachęcamy do śledzenia naszego bloga, a także mediów społecznościowych, na których będziemy publikować dalsze aktualizacje i wnioski płynące z tego doświadczenia.

Produkty Powiązane

Biowełna ściółkujaca 100% organiczna 0,8/5m
dowiedz się więcej
Folia Biodegradowalna i kompostowalna w glebi...
dowiedz się więcej
BIO Hemp Cover 100% organiczna 0,8/5m
dowiedz się więcej
Biowłóknina ściółkująca 100% organiczna 0,8/50m
dowiedz się więcej
Czy ten artykuł by pomocny?
Już zagłosowałeś!
Najnowsze Artykuły
Agrimpex na wydarzeniach branżowych – gdzie można nas spotkać w 2025 roku?

Firma Agrimpex nieustannie dąży do rozwoju i doskonalenia swoich produktów, aby wspierały zarówno uprawy, jak i środowisko naturalne. W osiągnięciu tego celu pomaga aktywne uczestnictwo w różnorodnych wydarzeniach branżowych, takich jak targi czy projekty doświadczalne. Również w 2025 roku nie zwalniamy tempa i z radością informujemy, że w nadchodzących miesiącach będzie można spotkać nas na… View Article

Czytaj więcej
Poznaj technologię Agroflex

TECHNOLOGIA/PROCES TWORZENIA Agrowłóknina Agroflex to innowacyjne rozwiązanie na rynku okryć. Powstaje bowiem z wykorzystaniem dwóch materiałów w procesie BICO, w którym włókna polipropylenowe (PP) otoczone są powłoką polietylenową (PE). Pozwala to uzyskać materiał, który łączy zalety obu tych tworzyw. Testy na zrywarce wykazały, że Agrowłóknina Agroflex (bez względu na gramaturę) cechuje się ponad dwa razy… View Article

Czytaj więcej
Jak chronić rośliny ekologicznie? Produkty BIO, a ściółki naturalne

W jednym z wcześniejszych artykułów omawiałam korzyści ze stosowania Agrowłóknin w ogrodach i na plantacjach, podkreślając zalety produktów z serii Profi, Hobby, a także linii BIO (w obliczu rosnącej troski o środowisko coraz więcej osób szuka bowiem rozwiązań, które są bezpieczne dla natury). Mimo że produkty z linii BIO są w pełni biodegradowalne i kompostowalne,… View Article

Czytaj więcej