PL EN
Agrimpex Aktualności Uprawa borówki – zakładanie plantacji i ściółkowanie Tkaniną Agrola

Borówka amerykańska, a dokładniej borówka wysoka to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych. W naturalnych warunkach występuje w Ameryce Północnej. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na owoce leśne zaczęto jednak przenosić ją również w inne miejsca. Obecnie liczne jej odmiany na szeroką skalę uprawiane są w USA, ale także w Japonii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii czy Holandii.  

Z każdym rokiem borówka zyskuje na popularności również wśród polskich rolników i ogrodników. Dzieje się tak głównie za sprawą jej zdrowotnych właściwości oraz smaku, który pozwala na wszechstronne wykorzystanie w kuchni. Aby jednak móc cieszyć się prawidłowym wzrostem borówki na rodzimych plantacjach nie wystarczy sprawowanie nad nią jedynie podstawowej opieki. W dzisiejszych czasach, gdy ekologiczne i zrównoważone metody uprawy zyskują na popularności, Agrimpex wychodzi naprzeciw oczekiwaniom, które mogą poprawić jakość i wydajność upraw.

Jednym z takich rozwiązań jest stosowanie Tkaniny AGROLA do ściółkowania.

 

Zakładanie plantacji borówki – krok po kroku do sukcesu 

 

Wybór odpowiedniej lokalizacji

Naturalne warunki występowania borówki wysokiej to lasy sosnowe. Aby cieszyć się zatem, z owocnej uprawy należy zapewnić jej kwaśną (4,3-4,8 pH), dość wilgotną (ale nie przesadnie!), przepuszczalną i próchniczą (bogatą w materię organiczną) glebę. Odpowiednio dobrane pH gleby to ważny krok na drodze do sukcesu w uprawie borówki. Przed sadzeniem warto więc zbadać je i w razie potrzeby zastosować odpowiednie środki do zakwaszenia gleby. Należy również pamiętać, by kontrolować pH co jakiś czas i reagować w razie zmiany jego poziomu, ponieważ już przy poziomie pH 5,5 borówka znacznie słabiej owocuje, a przy 6 może przestać rosnąć całkowicie. 

Borówka jest rośliną światłolubną, w cieniu dojrzewa później, a plony są wyraźnie słabsze. Do jej uprawy wybieraj więc miejsca nasłonecznione. Spełnienie powyższych warunków glebowych sprawia, że nie trzeba martwić się przesadnie o nawożenie borówki amerykańskiej, wystarczy robić to 2 razy do roku. Po raz pierwszy, gdy pojawią się pąki kwiatowe (mniej więcej przełom kwietnia i maja), kolejny raz, kiedy zawiążą się owoce. 

Wybór odmiany

Pozostając przy sferze wyborów, należy również zdecydować o odmianie borówki. Jest ich bowiem naprawdę wiele i różnią się między sobą zarówno smakiem, wielkością, kolorem, jak i terminem dojrzewania. Wybór odpowiedniej odmiany jest kluczowy, aby dostosować uprawę do warunków klimatycznych i rynkowych. Warto zasięgnąć porady w szkółkach produkcji roślin lub u doświadczonych producentów borówki.

Przygotowanie gleby

Przygotowanie gleby jest kolejnym ważnym etapem. Po przeprowadzeniu analizy pH, należy odpowiednio przygotować glebę, aby osiągnąć optymalne warunki dla borówki. Gleba powinna być dobrze spulchniona i wolna od chwastów.  

Ściółkowanie

Ściółkowanie zagonów pod uprawę borówki powinno obywać się po odpowiednim przygotowaniu gleby. Najczęściej jest to robione wczesną wiosną lub jesienią. Do ściółkowania najlepiej wybrać czarną Tkaninę Agrola, która będzie mocnym przeciwnikiem w walce z chwastami lub Agrolę biało-czarną, która doskonale przepuszcza wodę i powietrze, a dodatkowo doświetla młode rośliny od spodu. Należy pamiętać, aby podczas ściółkowania rozłożyć linie nawadniające. Krzewy powinny być sadzone w odstępach pozwalających na swobodny rozwój (zazwyczaj 0,8-1 m w rzędzie i 3-3,20 m między rzędami).

 

Ściółkowanie plantacji borówki Tkaniną Agrola – zalety 

  • Zachowanie wilgoci w glebie. Tkanina Agrola do ściółkowania pomaga utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w glebie, co jest kluczowe dla borówki, wymagającej stałego, ale nie nadmiernego nawodnienia.
  • Kontrola chwastów. Ściółkowanie znacząco ogranicza wzrost chwastów, redukując konkurencję o składniki odżywcze i wodę, a także wyklucza potrzebę stosowania herbicydów.
  • Ochrona przed erozją. Tkanina stabilizuje powierzchnię gleby, chroniąc ją przed erozją.
  • Większa bryła korzeniowa. Ściółkowanie ułatwia rozwój bryły korzeniowej. Większa bryła korzeniowa pozwala zaś na pobór większej ilości składników pokarmowych, w rezultacie czego krzew rozrasta się i daje większe plony.

Wpływ ściółkowania na rozwój ukorzenienia roślin

Stosowanie Tkaniny Agrola do ściółkowania ma bezpośredni wpływ na rozwój ukorzenienia borówki. Poprzez utrzymanie optymalnej wilgotności i temperatury gleby, a także ograniczenie wzrostu chwastów, korzenie mogą lepiej się rozwijać. Dzięki temu rośliny są zdrowsze, bardziej odporne na stresy środowiskowe i lepiej przyswajają składniki odżywcze, co przekłada się na wyższe i jakościowe plony.

Ściółkowanie plantacji Tkaniną Agrola – opinie rolników

Rolnicy, którzy zdecydowali się na wprowadzenie Tkaniny Agrola do ściółkowania na swoich plantacjach borówki, podkreślają jej skuteczność w poprawie jakości upraw. Zauważają, że dzięki tej metodzie udało im się zaoszczędzić czas i zasoby, które wcześniej musieli poświęcać na walkę z chwastami. Ponadto, wielu z nich odnotowuje lepszą kondycję roślin i wyższe plony. 

 

Ściółkowanie plantacji borówki maszyną do ściółkowania Agrimpex 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy ściółkowanie, a więc przykrywanie gleby wokół roślin ma wiele zalet zarówno dla uprawy, jak i dla właścicieli plantacji czy ogrodów.

Najprostszym sposobem na rozłożenie tkaniny Agrola jest użycie maszyny. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści. Do najważniejszych zaliczyć można poprawę jakości, a także zwiększenie wydajności upraw poprzez oszczędność czasu i pracy. Mechaniczne rozkładanie Tkaniny Agrola wymaga minimalnego nakładu pracy, dzięki czemu zmniejszają się również koszty produkcji ponoszone przez właścicieli plantacji. Wykonanie zagonów i rozłożenie materiału ściółkującego na powierzchni 1 ha zajmuje około 7-8 godzin. W trakcie pracy maszyna formuje zagon z wykorzystaniem glebogryzarki i aktywnego wału formującego, a następnie rozkłada materiał, obsypuje jego brzegi oraz wycina lub znaczy otwory tam, gdzie mają być sadzone rośliny. Jednocześnie podczas rozkładania materiału istnieje możliwość rozłożenia linii nawadniających i dozowania nawozów bezpośrednio do uformowanego zagonu. Nasza maszyna umożliwia regulowanie zarówno szerokości zagonów jak i ich wysokości (w zależności od szerokości stosowanego materiału).

 

 

Podsumowanie 

Borówka amerykańska zyskuje coraz większą popularność wśród rolników i ogrodników, dzięki swoim walorom smakowym i zdrowotnym. Ściółkowanie plantacji borówki Tkaniną Agrola to metoda, która łączy ekologiczne podejście z nowoczesną technologią, przynosząc liczne korzyści jak: poprawa kondycji gleby, skuteczna ochrona przed chwastami i szkodnikami, a także pozytywny wpływ na rozwój systemu korzeniowego. Opinie rolników, którzy już zdecydowali się na tę metodę, potwierdzają jej skuteczność i korzyści dla uprawy borówki. Warto więc rozważyć wprowadzenie ściółkowania Tkaniną Agrola jako elementu strategii uprawy, aby zapewnić sobie lepsze plony i zdrowsze rośliny.

Produkty Powiązane

Tkanina AGROLA
brązowa
Tkanina AGROLA
czarna
Tkanina AGROLA
biało-czarna
Czy ten artykuł by pomocny?
Już zagłosowałeś!
Najnowsze Artykuły
Agrimpex na wydarzeniach branżowych – gdzie można nas spotkać w 2025 roku?

Firma Agrimpex nieustannie dąży do rozwoju i doskonalenia swoich produktów, aby wspierały zarówno uprawy, jak i środowisko naturalne. W osiągnięciu tego celu pomaga aktywne uczestnictwo w różnorodnych wydarzeniach branżowych, takich jak targi czy projekty doświadczalne. Również w 2025 roku nie zwalniamy tempa i z radością informujemy, że w nadchodzących miesiącach będzie można spotkać nas na… View Article

Czytaj więcej
Poznaj technologię Agroflex

TECHNOLOGIA/PROCES TWORZENIA Agrowłóknina Agroflex to innowacyjne rozwiązanie na rynku okryć. Powstaje bowiem z wykorzystaniem dwóch materiałów w procesie BICO, w którym włókna polipropylenowe (PP) otoczone są powłoką polietylenową (PE). Pozwala to uzyskać materiał, który łączy zalety obu tych tworzyw. Testy na zrywarce wykazały, że Agrowłóknina Agroflex (bez względu na gramaturę) cechuje się ponad dwa razy… View Article

Czytaj więcej
Jak chronić rośliny ekologicznie? Produkty BIO, a ściółki naturalne

W jednym z wcześniejszych artykułów omawiałam korzyści ze stosowania Agrowłóknin w ogrodach i na plantacjach, podkreślając zalety produktów z serii Profi, Hobby, a także linii BIO (w obliczu rosnącej troski o środowisko coraz więcej osób szuka bowiem rozwiązań, które są bezpieczne dla natury). Mimo że produkty z linii BIO są w pełni biodegradowalne i kompostowalne,… View Article

Czytaj więcej