W maju informowaliśmy o rozpoczęciu projektu uprawy melona w Szarkówce koło Charsznicy (województwo małopolskie), realizowanego przez Damiana Micyka. Do udziału w nim zaproszona została również firma Agrimpex. Po około dwóch miesiącach bogatsi o zdobytą wiedzę chcemy podzielić się przebiegiem przedsięwzięcia, naszymi spostrzeżeniami na temat tej mało znanej w Polsce uprawy, a także naszej roli w projekcie.
Uprawa melona w Szarkówce
Uprawiane na szeroką skalę na świecie melony jeszcze do niedawna uważane były przez większość z nas za owoc (chociaż w rzeczywistości warzywo z rodziny dyniowatych) dość egzotyczny. Zmieniający się klimat, a także nowe technologie i rozwiązania w sektorze rolniczym sprawiają jednak, że również na polskim obszarze możliwe jest prowadzenie uprawy melona z sukcesem. Tego wyzwania podjął się Damian Micyk w swoim gospodarstwie znajdującym się w Szarkówce koło Charsznicy.
Folia biodegradowalna i kompostowalna w akcji
Udział naszej firmy w projekcie polegał na wyściółkowaniu uprawy czarną folią biodegradowalną o szerokości 120 cm i grubości 15 mikronów.
Folia jest całkowicie biodegradowalna i kompostowalna, co oznacza, że nie pozostawia w glebie żadnych mikroplastików. 100-procentowe nasycenie czarnym barwnikiem sprawia, że stanowi barierę dla światła, doskonale chroniąc przed chwastami. Folia produkowana jest na bazie skrobi kukurydzianej, do której dodawane są naturalne dodatki zwiększające jej wytrzymałość i elastyczność (jest ona porównywalna do foli polietylenowych).
Formowanie zagonów poprzedzone było odpowiednim przygotowaniem podłoża. Gleba pozbawiona została zachwaszczenia, wymieszana na głębokość 25/30 cm. Zagony zaś ukształtowano przy pomocy specjalistycznej maszyny Agrimpex. Co można o niej powiedzieć? Z przodu posiada glebogryzarkę, która spulchnia i dodatkowo jeszcze miesza glebę. Jej niewątpliwa zaleta to to, że podczas pracy odwraca się w przeciwną stronę do kierunku jazdy, ewentualne kamienie wbijane są więc głęboko w ziemie. Tuż za glebogryzarką znajduje się aktywny wał, który formuje i zagęszcza zagon sprawiając, że jest on odpowiednio zbity.
W gospodarstwie Damiana Micyka utworzono zagony o następujących parametrach:
Rozmieszczenie zagonów – co 150 cm
Szerokość zagonu u podstawy – 80 cm
Szerokość zagonu u góry – 60 cm
Wysokość zagonu – około 25 cm
Przy formowaniu zagonów skorzystano również z możliwości rozłożenia taśmy kroplującej. Wybrano taśmę z rozstawem kroplowników co 20 centymetrów.
Sierpniowe zbiory - polski melon w pełnej krasie
Zbiory melona zaplanowano na drugą połowę sierpnia, jednak ku zaskoczeniu wszystkich uczestników projektu dojrzałe owoce uzyskano nieco szybciej, bo już na początku miesiąca.
W związku z tym, podsumowanie projektu przeprowadzono 4 sierpnia i z radością możemy ogłosić, że zakończył się on sukcesem. Dzięki starannie dobranym rozwiązaniom, od wyboru odpowiednich odmian melona przez zastosowanie właściwych nawozów, po użycie produktów do ściółkowania, udało się osiągnąć obfite zbiory. Owoce, które zachwyciły swoją słodyczą, zdobyły uznanie wszystkich obecnych w gospodarstwie osób.
Jak możemy podsumować projekt z perspektywy Agrimpex? Folia biodegradowalna bardzo dobrze spełniła swoje zadanie, skutecznie eliminując chwasty. Dzięki temu melony mogły rozwijać się bez konkurencji o zasoby i składniki mineralne.
Próba Damiana Micyka udowodniła, że uprawa melonów w polskim klimacie jest możliwa i może przynieść znakomite rezultaty. Wierzymy, że te obiecujące wyniki zachęcą innych rolników do podjęcia wyzwania i rozpoczęcia uprawy tego wyjątkowego warzywa.