Ogród w cieniu drzew to kolejny ogród na trasie czwartego sezonu projektu „Busem przez polskie ogrody”. Zachwyca wieloma elementami, głównie jednak swoim położeniem, a także niezliczoną ilością dekoracji i staroci, które obecne są dosłownie na każdym kroku.
Z czym kojarzy się ogród?
Pierwszy skojarzeniem z tego ogrodu, nad którym nie trzeba się dłużej zastanawiać, i które rzuca się w oczy zaraz po wejściu jest to, że to prawdziwy ogród leśny, innymi słowy ogród w cieniu starych drzew. A drugie to właśnie wyjątkowe aranżacje z użyciem staroci, które wprowadzają oryginalny i niepowtarzalny klimat. Natomiast łącząc te dwa elementy otrzymujemy ogród trochę bajkowy, trochę jakbyśmy cofnęli się w czasie.
Co pełni rolę pierwszoplanową w ogrodzie w cieniu drzew?
Główny trzon ogrodu stanowią liczne, głębokie rabaty, porozmieszczane zarówno we wnętrzu ogrodu, jak i po jego obrysie. Z kolei trawnik pełni rolę drugoplanową, ograniczając się w zasadzie do wąskich i wijących ścieżek, prowadzących właśnie wokół wspomnianych rabat.
Co zachwyca w ogrodzie w cieniu drzew? Z czego gospodarze tworzą ozdoby do ogrodu w cieniu drzew?
Jednak to, co zachwyca najbardziej, to wszechobecne starocie i przeróżne aranżacje. Do ich wykonania Gospodarze ogrodu wykorzystują przedmioty, które wyszukują na przeróżnych targach staroci, a czasem nawet… napotykają przypadkiem na śmietnikach. Tak, tak… to właśnie na śmietnikach znaleźli wiele elementów, które zamienili w prawdziwe, ogrodowe dzieła sztuki.
Na uwagę zasługuje także serce tego ogrodu, czyli duża wędzarnia, wykonana własnoręcznie przez Gospodarzy z porozbiórkowej cegły. Jest to budowla niezwykle oryginalna i efektowna, zlokalizowana na środku ogrodu, ładnie wkomponowana w stary, iglasty mini zagajnik.
Czego jest przykładem ogród w cieniu drzew?
Ogród w cieniu drzew to doskonały przykład na to, że pomysłowość ludzka nie zna granic. Udowadnia, że można w ogrodzie zrobić cokolwiek się wymarzy, łącznie z tym, że można posiadać prawdziwe kolekcje dekoracji. I co ważne, nie potrzeba do tego ogromnych budżetów. Materiały można znaleźć wszędzie, również na targach staroci czy nawet śmietnikach. Ważne jest jednak aby je odpowiednio zaaranżować i wkomponować w układ ogrodu. Gwarantuje to, że powstanie ogród wyjątkowy i oryginalny, który z dumą można pokazywać. Warto jednak pamiętać, że aranżując ogród trzeba trzymać się obranego kierunku. Nie mieszać stylów, tylko konsekwentnie podążać za obranym celem. Powstanie wówczas ogród spójny, w tym przypadku swobodny, trochę bajkowy, staroświecki i rustykalny.
Jakiej agrowłókniny będziesz potrzebował, aby stworzyć ogród w cieniu drzew?
Jeśli planujesz założenie ogrodu w cieniu drzew, zaopatrz się w agrowłókninę wiosenną, która ochroni Twoje rośliny przed przymrozkami jednocześnie, pozwoli im na swobodny wzrost. Nie każdy krzew jest w stanie sam przetrwać zimę, otocz je szczególną opieką. Okryj krzewy na zimę aby mieć pewność, że na wiosnę znowu będą cieszyć Twoje oczy widokiem rozkwitających pąków. Idealny do tego celu będzie kaptur błyskawiczny. Mniejsze krzewy możesz osłonić pod mini tunelem działkowym, który chroni nie tylko przed mrozem, ale też przed palącym słońcem.