Projekt „Busem przez polskie ogrody”, który nieprzerwanie trwa od roku 2018, niesie za sobą mnóstwo ogrodowych ciekawostek i pomysłów. Każdego miesiąca inspirują się nimi setki tysięcy osób. W ramach projektu udaje się docierać do wyjątkowych miejsc. Jako przykład można podać ogród na stoku, który odwiedziłem jako kolejny przystanek projektu.
Co poznaje się w trakcie odwiedzania ogrodów?
Coraz częściej okazuje się również, że w ramach projektu udaje się nie tylko odwiedzać wyjątkowe miejsca. Udaje się również poznawać i dzielić się niebywałymi historiami osób, które podążają za marzeniami. A te marzenia, jak już wielokrotnie się przekonałem. To nie są marzenia tylko o pięknych ogrodach, ale często również spokojnym życiu, szczęściu, a nawet zdrowiu. I co najważniejsze, to właśnie ogrody i praca w nich, może być receptą na wiele przeciwności, na ciężkie chwile i życiowe wyboje.
Czego przykładem jest ogród na stoku?
Przykładem jest ogród na stoku, który jest wyjątkowy i oryginalny. Stoi za nim naprawdę wielka historia i różne życiowe zakręty. A te zakręty to po pierwsze wyboiste życie gospodarzy. A po drugie wyjątkowo trudne i nie do końca szczęśliwe położenie tego ogrodu. Ogród na stoku to ogród w terenach podgórskich, które jak wiadomo nie są obszarem łatwym do zagospodarowania. Ale co jeszcze bardziej smutne, cała frontowa część działki i znajdujący się na niej budynek, nieustannie narażone są na zalania. A to wszystko za sprawą niepozornego, górskiego strumienia płynącego tuż za ogrodzeniem.
Co wyróżnia ogród na stoku?
Mimo jednak tylu przeciwności, gospodarze tego ogrodu wciąż podążają za marzeniami. Za marzeniami o pięknym ogrodzie, o ogrodzie niecodziennym, który jest ich lekarstwem na całe zło. Stworzyli naprawdę wyjątkowe miejsce, ogród na skarpie, który zachwyca formą, kolorami i sposobem zagospodarowania. Na szczególną uwagę zasługują niezwykłe kompozycje roślinne, piękne aranżacje z wykorzystaniem roślin okrywowych oraz elementy zagospodarowania. Stąd bez wątpienia jest to przykład na to, że trudny teren również można ciekawie zaaranżować. A ten trudny to właśnie pochyły, w którym szczególnie stroma skarpa, pozornie będąca wadą, nagle staje się zaletą i niezwykle dekoracyjnym elementem.
Która Agrowłóknina Agrimpex będzie przydatna do tworzenia ogrodu na stoku?
Zaopatrz się w Agrowłókninę ściółkującą, która będzie niezbędna pod krzewy ozdobne czy jako warstwa separująca pod wysypane kamienie. Zapobiegnie występowaniu chwastów, nagrzeje podłoże oraz zadba o wilgoć. Wszystkie te elementy sprawią, że rośliny w Twoim ogrodzie będą rosły szybciej, a ich plony będą większe. Zimą, będziesz musiał pamiętać o zabezpieczeniu roślin nieodpornych na stoki temperatury. Użyj w tym celu Agrowłókniny osłaniającej zimowej, która sprawdzi się idealnie podczas znacznych skoków temperatury, ochroni rośliny przed palącym słońcem czy przed mroźnym wiatrem.
Produkty Powiązane