Ogrody nigdy nie przestaną zaskakiwać! Ogród japoński w polskim wydaniu cieszy oczy i dostarcza inspiracji. Jest to kolejny ogród, który odwiedziliśmy w ramach trasy ‘Busem przez ogrody’. Wyjątkowy projekt, który po przekroczeniu bramy przenosi odwiedzającego do Kraju Kwitnącej Wiśni.
Dlaczego warto zobaczyć ogród w stylu japońskim na własne oczy?
Jego styl i wyjątkowy sposób zagospodarowania wyróżniają go na tle innych projektów ogrodowych, które widzieliśmy. Ogród w stylu japońskim został stworzony tak, żeby, jak najbardziej oddać kulturę Japonii. Będzie on inspiracją dla wszytskich-chcących stworzyć swój własny zakątek, miłośników Japonii czy zapalonych ogrodników.
Projektowanie i urządzanie ogrodu w stylu japońskim
Urządzanie ogrodu to niezwykle pracochłonne i pieczołowite przedsięwzięcie. W ogrodzie w stylu japońskim musi się zachować wszystkie japońskie zasady. Jest ich spor tak jak budowli oraz szczegółów i symbolów. W odwiedzanym ogrodzie japońskim to gospodarz większość elementów wykonał na własną rękę.
Projektowanie ogrodu w stylu japońskim – od czego zacząć?
Japonia słynie z charakterystycznych budowli. Jedyną z nich jest tzw. torii, to brama oddzielająca świat zewnętrzny od ‘sacrum’. Dla Japończyków wierzących w symbolizm i duchowość, ogród to miejsce o nadnaturalnej mocy. Warto, aby wykorzystać te wierzenia i stworzyć miejsce, do którego wchodząc przechodzi się do innego świata. W ogrodzie muszą występować kamienie, żwir, woda i mostki. Mają one symboliczne znaczenie, które wśród budowli mają jeszcze głębszy sens.
Urządzanie ogrodu w stylu japońskim – znaczenie
Liczne w ogrodzie głazy symbolizują góry, a piasek odzwierciedla morza i oceany. Wkomponowano w to kilka oczek wodnych i mostków, które idealnie odzwierciedlają ogrody w Japonii. Urządzanie ogrodu w stylu japońskim to umiejętne połączenie prostoty, naturalności i harmonii. Wszystkie elementy muszą być spójne i żaden z nich nie może wysuwać się na pierwszy plan.
Projektowanie ogrodu-budowle i rośliny
Właściciel wpasował również liczne kamienne ścieżki, ale przede wszystkim drobną architekturę, która zachwyca. Małe budynki w japońskim stylu właściciel wykonał własnoręcznie. Wzrok przyciąga domek pokryty strzechą oraz herbaciarnia usadowiona na palach. Budynki poukrywano wśród formowanych roślin, lampionów i ogromnej ilości dekoracji. Wzrok przyciąga również mostek z oryginalnymi, kutymi japońskimi emblematami. Jak widać, urządzanie ogrodu to ogrom pracy i przemyśleń nad jego końcową formą.
Ogród w stylu japońskim-przeżycia po pobycie
Warto stawiać na ogrody niecodzienne, oryginalne. W ich urządzaniu warto wykazać się cierpliwością. Właściciel ogrodu poświęcił sporo czasu na stworzenie ogrodu. Jak i zgłębienie się w kulturę japońską. Pobyt w tym ogrodzie dostarcza przeróżnych wrażeń, od szoku, po zdziwienie aż do zachwytu.
Co warto wiedzieć decydując się na założenie ogrodu w stylu japońskim?
Decydując się na takie wyzwania, trzeba być konsekwentnym. Nie mieszać stylów i nie robić wszystkiego, co tylko wpadnie nam do głowy. Warto trzymać się obranego kierunku oraz z konsekwencją i uporem go realizować. A efekty przyjdą same. Nie od razu, nie po roku czy dwóch. Co więcej, będą budzić uznanie dla odwagi, determinacji i włożonej pracy. Dlatego polecam ten kierunek, tworzenia ogrodów innych, choćby tak odległych kulturowo, jak ten japoński.
Jakie produkty mogą ci się przydać w ogrodzie japońskim?
Tworząc ogród w stylu japońskim musisz pamiętać o krzewach niepodatnych na skoki temperatur i zimny wiatr. Przed chłodniejszymi dniami musisz zabezpieczyć krzewy agrowłókniną osłaniającą zimową lub kapturem błyskawicznym.
Produkty Powiązane