PL EN
Agrimpex z ogrodem na TY Ogród japoński w polskim wydaniu

Ogrody nigdy nie przestaną zaskakiwać! Ogród japoński w polskim wydaniu cieszy oczy i dostarcza inspiracji. Jest to kolejny ogród, który odwiedziliśmy w ramach trasy ‘Busem przez ogrody’. Wyjątkowy projekt, który po przekroczeniu bramy przenosi odwiedzającego do Kraju Kwitnącej Wiśni.

Dlaczego warto zobaczyć ogród w stylu japońskim na własne oczy?

Jego styl i wyjątkowy sposób zagospodarowania wyróżniają go na tle innych projektów ogrodowych, które widzieliśmy. Ogród w stylu japońskim został stworzony tak, żeby, jak najbardziej oddać kulturę Japonii. Będzie on inspiracją dla wszytskich-chcących stworzyć swój własny zakątek, miłośników Japonii czy zapalonych ogrodników.

Projektowanie i urządzanie ogrodu w stylu japońskim

Urządzanie ogrodu to niezwykle pracochłonne i pieczołowite przedsięwzięcie. W ogrodzie w stylu japońskim musi się zachować wszystkie japońskie zasady. Jest ich spor tak jak budowli oraz szczegółów i symbolów. W odwiedzanym ogrodzie japońskim to gospodarz większość elementów wykonał na własną rękę.

Projektowanie ogrodu w stylu japońskim – od czego zacząć?

Japonia słynie z charakterystycznych budowli. Jedyną z nich jest tzw. torii, to brama oddzielająca świat zewnętrzny od ‘sacrum’. Dla Japończyków wierzących w symbolizm i duchowość, ogród to miejsce o nadnaturalnej mocy. Warto, aby wykorzystać te wierzenia i stworzyć miejsce, do którego wchodząc przechodzi się do innego świata. W ogrodzie muszą występować kamienie, żwir, woda i mostki. Mają one symboliczne znaczenie, które wśród budowli mają jeszcze głębszy sens.

Urządzanie ogrodu w stylu japońskim – znaczenie

Liczne w ogrodzie głazy symbolizują góry, a piasek odzwierciedla morza i oceany. Wkomponowano w to kilka oczek wodnych i mostków, które idealnie odzwierciedlają ogrody w Japonii. Urządzanie ogrodu w stylu japońskim to umiejętne połączenie prostoty, naturalności i harmonii. Wszystkie elementy muszą być spójne i żaden z nich nie może wysuwać się na pierwszy plan.

Projektowanie ogrodu-budowle i rośliny

Właściciel wpasował również liczne kamienne ścieżki, ale przede wszystkim drobną architekturę, która zachwyca. Małe budynki w japońskim stylu właściciel wykonał własnoręcznie. Wzrok przyciąga domek pokryty strzechą oraz herbaciarnia usadowiona na palach. Budynki poukrywano wśród formowanych roślin, lampionów i ogromnej ilości dekoracji. Wzrok przyciąga również mostek z oryginalnymi, kutymi japońskimi emblematami. Jak widać, urządzanie ogrodu to ogrom pracy i przemyśleń nad jego końcową formą.

Ogród w stylu japońskim-przeżycia po pobycie

Warto stawiać na ogrody niecodzienne, oryginalne. W ich urządzaniu warto wykazać się cierpliwością. Właściciel ogrodu poświęcił sporo czasu na stworzenie ogrodu. Jak i zgłębienie się w kulturę japońską. Pobyt w tym ogrodzie dostarcza przeróżnych wrażeń, od szoku, po zdziwienie aż do zachwytu.

Co warto wiedzieć decydując się na założenie ogrodu w stylu japońskim?

Decydując się na takie wyzwania, trzeba być konsekwentnym. Nie mieszać stylów i nie robić wszystkiego, co tylko wpadnie nam do głowy. Warto trzymać się obranego kierunku oraz z konsekwencją i uporem go realizować. A efekty przyjdą same. Nie od razu, nie po roku czy dwóch. Co więcej, będą budzić uznanie dla odwagi, determinacji i włożonej pracy. Dlatego polecam ten kierunek, tworzenia ogrodów innych, choćby tak odległych kulturowo, jak ten japoński.

Jakie produkty mogą ci się przydać w ogrodzie japońskim?

Tworząc ogród w stylu japońskim musisz pamiętać o krzewach niepodatnych na skoki temperatur i zimny wiatr. Przed chłodniejszymi dniami musisz zabezpieczyć krzewy agrowłókniną osłaniającą zimową lub kapturem błyskawicznym

Produkty Powiązane

Kaptur błyskawiczny
zimowy PLUS
Kaptur dwuwarstwowy
zimowy PLUS
Agrowłóknina osłaniająca zimowa
dowiedz się więcej
Czy ten artykuł by pomocny?
Już zagłosowałeś!
Najnowsze Artykuły
Agrimpex na wydarzeniach branżowych – gdzie można nas spotkać w 2024 roku?

Firma Agrimpex nieustannie dąży do rozwoju i doskonalenia swoich produktów, aby wspierały zarówno uprawy, jak i środowisko naturalne. W osiągnięciu tego celu pomaga aktywne uczestnictwo w różnorodnych wydarzeniach branżowych, takich jak targi czy projekty doświadczalne. Ten rok obfitował w wiele spotkań, podczas których nasi przedstawiciele chętnie dzielili się swoją wiedzą, ale również zdobywali nowe doświadczenie…. View Article

Czytaj więcej
Jak chronić rośliny ekologicznie? Produkty BIO, a ściółki naturalne

W jednym z wcześniejszych artykułów omawiałam korzyści ze stosowania Agrowłóknin w ogrodach i na plantacjach, podkreślając zalety produktów z serii Profi, Hobby, a także linii BIO (w obliczu rosnącej troski o środowisko coraz więcej osób szuka bowiem rozwiązań, które są bezpieczne dla natury). Mimo że produkty z linii BIO są w pełni biodegradowalne i kompostowalne,… View Article

Czytaj więcej
Z natury do natury – jak produkty BIO wyglądają po upływie roku?

Kolejna wizyta w Jagodowym Marzeniu – 26.09.2024 Po nieco ponad czterech miesiącach powracamy do ekologicznego gospodarstwa rolnego “Jagodowe marzenie” znajdującego się we wsi Chrzanowo, w gminie Łęczyca. To właśnie tam pod koniec września 2023 roku rozłożone zostały produkty z serii BIO. Wiemy, jak wyglądały one tuż po rozłożeniu, a także w marcu i w połowie… View Article

Czytaj więcej
Kapuściana Demo Farma – Agrowłóknina Agrimpex na kapuście

Wielkimi krokami do końca zbliża się sezon kapuściany, a wraz z nim również Kapuściana Demo Farma – projekt warzywapolowe.pl, w którym uczestniczyliśmy jako partner. W marcu dostarczyliśmy trzy rodzaje Agrowłóknin osłaniających na plantację Przemysława Golenia znajdującą się w miejscowości Grabice. Po kilku miesiącach możemy już ocenić ich skuteczność w uprawie wczesnej kapusty poza tunelami. Jak… View Article

Czytaj więcej