PL EN
Agrimpex Aktualności Instrukcja stosowania i przechowywania Agrowłókniny

Agrowłókniny to produkty, które od lat odgrywają ważną rolę we wspomaganiu wzrostu i rozwoju roślin uprawnych. Ich właściwości zapewniają skuteczną ochronę przed chwastami, niwelując konkurencję w walce o wodę i składniki odżywcze.  Stanowią również doskonałą barierę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak przymrozki, nadmierne nasłonecznienie czy silne opady. Dzięki temu rośliny mogą rosnąć w optymalnych warunkach oraz wcześniej i obficiej dojrzewać. 

Aby wykorzystać pełen potencjał Agrowłóknin, niezwykle istotne jest jednak odpowiednie ich użytkowanie. Należy dobrze dopasować materiał do rodzaju uprawy, prawidłowo go przechowywać oraz właściwie rozłożyć, unikając działań, które mogłyby spowodować uszkodzenia. Jakie czynności należy podjąć, aby Agrowłóknina przyniosła maksymalne korzyści dla upraw? 

Agrowłóknina w ogrodzie - jak dokonać najlepszego wyboru?

Przed wyborem (zwłaszcza pierwszym) Agrowłókniny do swoich upraw mogą pojawić się różne pytania.

Jaką gramaturę wybrać?

Czy do ściółkowania lepsza będzie Agrowłóknina, czy może Agrotkanina?

Czy uprawy wymagają również zastosowania Agrowłókniny osłaniającej?

Warto zapoznać się z gramaturami i kolorami Agrowłóknin oraz Agrotkanin. Do ściółkowania najczęściej używa się czarnej Agrowłókniny o gramaturze 50 oraz 75 gramów. Jeśli planujemy wyściółkować niewielki teren i pokryć go korą, idealnie sprawdzi się brązowa strona Agrowłókniny Dual-Agro, która skutecznie maskuje ewentualne ubytki ściółki. Poszukując materiału o bardzo dużej wytrzymałości oraz trwałości, dostępnego w różnych kolorach warto zwrócić uwagę na Agrotkaniny Agrimpex. Doskonale chronią przed chwastami, przepuszczają wodę oraz powietrze, a dodatkowo posiadają znaczniki 25×25, które znacznie ułatwiają sadzenie roślin. 

Podstawowa wiedza na temat produktów wspomagających uprawy jest ważna. Aby jednak mieć pewność, że wybrana Agrowłóknina będzie optymalnie dopasowana do potrzeb konkretnej uprawy, warto skonsultować się z naszymi specjalistami. Ich doświadczenie i fachowa wiedza pomogą dokonać najlepszego wyboru. 

Znajdź specjalistę w swoim regionie 

Sposób użycia Agrowłókniny ściółkującej

Wybór odpowiedniej Agrowłókniny to dopiero początek. Równie ważne jest jej właściwe rozłożenie. Jak to zrobić, aby uzyskać najlepsze rezultaty? 

1.Przygotowanie terenu. Przed rozłożeniem Agrowłókniny ściółkującej należy przekopać ziemię (w przypadku ściółkowania dużych powierzchni warto użyć glebogryzarki) oraz upewnić się, że jest wolna od kamieni, korzeni i innych ostrych przedmiotów, które mogłyby uszkodzić materiał w trakcie użytkowania. 

2.Rozkładanie. Po takim przygotowaniu podłoża można już przystąpić do rozkładania Agrowłókniny. Na niewielkim terenie bez problemu zrobisz to własnoręcznie, mocując ją na brzegach szpilkami czy Agro-agrafkami. Na dużych obszarach najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest użycie maszyny do ściółkowania, którą oferuje Agrimpex. 

Dowiedz się więcej o maszynie 

Właściwości ściółkujące Agrowłóknin i Agrotkanin są takie same z obu stron. Patrząc pod tym kątem, nie ma więc znaczenia, którą stroną rozłożymy je na polu. Jeśli jednak materiał posiada dwa kolory, przy rozkładaniu należy dostosować ich specyficzne cechy do danej uprawy. 

Sposób użycia Agrowłókniny osłaniającej

Agrowłóknina osłaniająca to doskonałe uzupełnienie dla Agrowłókniny ściółkującej. Chroni nie tylko korzenie, ale także pozostałe części rośliny przed nadmiernym słońcem, ale także szkodnikami, wiatrem czy przymrozkami. Jak wygląda schemat rozkładania takiej Agrowłókniny? 

1.Przygotowanie roślin. Przed rozłożeniem Agrowłókniny osłaniającej należy upewnić się, że rośliny nie są uszkodzone. Jeśli w ich pobliżu znajdują się przeszkody, które mogłyby naruszyć ciągłość Agrowłókniny, konieczne jest ich usunięcie. 

2.Rozkładanie. Agrowłóknina powinna być rozkładana bezpośrednio na roślinach, jednak dość luźno, by nie powodować ich uszkodzeń. Nie ma znaczenia, czy ułożymy Agrowłókninę lewą, czy prawą stroną do góry, ponieważ materiał jednolicie przepuszcza wodę i powietrze. 

3.Zabezpieczenie krawędzi. Aby zapobiec przesuwaniu się Agrowłókniny, należy zabezpieczyć jej krawędzie. W profesjonalnych uprawach zaleca się obłożenie brzegów workami Agrimpex wypełnionymi piaskiem, co około 1,2 m. W przypadku Agrowłóknin o szerokości 9,5 m oraz szerszych rekomendujemy rozłożenie worków również na środku co około 20 m. W hobbystycznych uprawach należy obsypać brzegi Agrowłókniny piaskiem lub użyć worków, przy czym ze względu na mniejszą powierzchnię można zwiększyć odstępy pomiędzy nimi. 

4.Monitoring i pielęgnacja. Po okresie silnych wiatrów oraz opadów warto upewnić się, że wszystkie mocowania pozostały na swoim miejscu. 

Przechowywanie Agrowłókniny

Zarówno Agrowłóknina ściółkująca, jak i Agrowłóknina osłaniająca mogą być używane wielokrotnie. Można je ponownie zakładać pod warunkiem, że są odpowiednio zdejmowane i przechowywane. Jak przygotować Agrowłókninę do przechowywania? 

1.Delikatne zdejmowanie. Agrowłókninę należy zdejmować ostrożnie, unikając gwałtownych ruchów, które mogłyby prowadzić do rozerwania materiału (zwłaszcza podczas wyjmowania elementów mocujących materiał). 

2.Oczyszczenie i wysuszenie przed przechowywaniem. Przed ponownym przechowywaniem warto oczyścić Agrowłókninę z wszelkich zabrudzeń, takich jak ziemia czy liście. Pomoże to w zachowaniu jej właściwości. Jeśli okrycie jest wilgotne, należy pozostawić je do samoistnego wyschnięcia. Zwinięcie nawet lekko wilgotnego materiału może prowadzić do powstania pleśni i grzybów. 

3.Przechowywanie. Oczyszczoną i suchą Agrowłókninę należy ostrożnie zwinąć i przechowywać w suchym, dobrze wentylowanym i pozbawionym bezpośredniego działania promieni słonecznych pomieszczeniu. Warto upewnić się, że w pobliżu nie znajdują się żadne ostre narzędzia oraz nie grasują gryzonie. 

4.Sprawdzanie stanu materiału. Mimo zachowanych środków ostrożności, przed ponownym użyciem warto sprawdzić, czy Agrowłóknina nie jest uszkodzona. Jeśli materiał jest w dobrym stanie, można go użyć go ponownie w bezpieczny sposób. 

Bezpieczne użytkowanie Agrowłókniny - czego nie wolno robić?

Jak w przypadku każdego produktu, również przy korzystaniu z Agrowłókniny istnieją pewne rzeczy, których absolutnie nie wolno robić. Jest to przede wszystkim stosowanie środków chemicznych zawierających chlor i siarkę. Mogą one bowiem prowadzić do uszkodzenia lub degradacji materiału. Użycie takich środków powoduje osłabienie struktury Agrowłókniny, co skutkuje utratą jej właściwości ochronnych i trwałości. 

Uwaga! Uszkodzenia spowodowane przez wyżej wspomniane substancje nie podlegają gwarancji producenta, co oznacza, że ewentualne związane z nimi reklamacje są odrzucane. 

 

Czy ten artykuł by pomocny?
Już zagłosowałeś!
Najnowsze Artykuły
Agrimpex na wydarzeniach branżowych – gdzie można nas spotkać w 2024 roku?

Firma Agrimpex nieustannie dąży do rozwoju i doskonalenia swoich produktów, aby wspierały zarówno uprawy, jak i środowisko naturalne. W osiągnięciu tego celu pomaga aktywne uczestnictwo w różnorodnych wydarzeniach branżowych, takich jak targi czy projekty doświadczalne. Ten rok obfitował w wiele spotkań, podczas których nasi przedstawiciele chętnie dzielili się swoją wiedzą, ale również zdobywali nowe doświadczenie…. View Article

Czytaj więcej
Jak chronić rośliny ekologicznie? Produkty BIO, a ściółki naturalne

W jednym z wcześniejszych artykułów omawiałam korzyści ze stosowania Agrowłóknin w ogrodach i na plantacjach, podkreślając zalety produktów z serii Profi, Hobby, a także linii BIO (w obliczu rosnącej troski o środowisko coraz więcej osób szuka bowiem rozwiązań, które są bezpieczne dla natury). Mimo że produkty z linii BIO są w pełni biodegradowalne i kompostowalne,… View Article

Czytaj więcej
Z natury do natury – jak produkty BIO wyglądają po upływie roku?

Kolejna wizyta w Jagodowym Marzeniu – 26.09.2024 Po nieco ponad czterech miesiącach powracamy do ekologicznego gospodarstwa rolnego “Jagodowe marzenie” znajdującego się we wsi Chrzanowo, w gminie Łęczyca. To właśnie tam pod koniec września 2023 roku rozłożone zostały produkty z serii BIO. Wiemy, jak wyglądały one tuż po rozłożeniu, a także w marcu i w połowie… View Article

Czytaj więcej
Kapuściana Demo Farma – Agrowłóknina Agrimpex na kapuście

Wielkimi krokami do końca zbliża się sezon kapuściany, a wraz z nim również Kapuściana Demo Farma – projekt warzywapolowe.pl, w którym uczestniczyliśmy jako partner. W marcu dostarczyliśmy trzy rodzaje Agrowłóknin osłaniających na plantację Przemysława Golenia znajdującą się w miejscowości Grabice. Po kilku miesiącach możemy już ocenić ich skuteczność w uprawie wczesnej kapusty poza tunelami. Jak… View Article

Czytaj więcej